Правилото за 2 минути за Хайдутин
Правилото за 2 минути за Хайдутин
Blog Article
Маламир е най-малкият от синовете на Омуртаг и застава начело на българската държава
Действат през пролетта, лятото и ранната есен, а през зимата се укриват при свои близки.
Любопитните хора ползват нашия универсален речник, когато се чудят какво значи "хайдутин", как се пише, какви синоними има и как е на английски.
Според преданието, което се носело за него, „Деля го куршум не фата, Деля го сабя не сече“, враговете му го прострелват с нарочно излят за целта сребърен куршум.
По българските земи, все още живеят българи, които не прекланят глава и не престават да се борят и бунтуват срещу завоевателите.
на учение, изучил се, след което се върнал в селото си. Като видял как „турци и чорбаджии биели и мъчели сиромасите“
Акциите им са насочени главно, срещу Хайдутин османски чиновници, еничари, спахии и други насилници над християните.
Социална база за хайдутството дават онези, които са най-вече засегнати от поробителя по отношение на свещените си човешки права и свободи. Оскърбени, те са принудени да избягат в горите и планините и да отстояват своите потъпкани лични и естествени права.
Търновските боляри предали Ивайло, избират за цар на България – Георги І Тертер
Въведението съдържа обща характеристика на героя като хайдутин – страшен борец срещу турци и чорбаджии и закрилник на „клети сюрмаси“
Основен резерв за продължителната форма на съпротива идва от селското население. Там все се намирали мъже, готови да се противопоставят на действителността.
„ Както нас българите, така и сърбите дядо Ильо пленяваше със своя героичен вид, със своята откровеност и добродушие, придружени с твърда воля и характер. Въпреки обкръжаващата го в Сърбия криворазбрана цивилизация той опази своите народни нрави и обичаи. Както юначеството му, така и нравствеността му бяха неподражаеми.
Там мюсюлманите получавали своята „награда“ за насилията, над техните братя и сестри.
Народната свобода се осъзнава като отхвърляне на чорбаджийския гнет и на чуждото потисничество (от турците).